Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kök Hücre Teknolojisini Nerede Kullanıyoruz?
#1
Kök Hücre Teknolojisini Nerede Kullanıyoruz?

Kök hücreler vücudumuzda bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme gibi  yeteneklere sahiptir. Bu özellikleri bakımından kök hücreler kanser, sinir sistemi hastalıkları (Alzheimer) ve hasarları, metabolik hastalıklar (diabet), organ yetmezlikleri, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları ve daha birçok alanda kullanıma sahiptirler.
Stem-Cell-2-300x239.jpgGünümüzde bu hastalıkların bazılarının tedavisinde organ veya doku nakilleri yapılmaktadır. Ancak, organ veya doku nakli gerektiren hastaların çokluğu, uygun organ ve dokunun her zaman bulunamaması gibi sorunlarla sürekli karşılaşılmaktadır. Bilim ve teknolojideki son gelişmeler doğrultusunda kök hücrelerin bu alanda kullanılması gündeme gelmiştir.
 
Kök hücre kanın, organların oluşumundan sinir hücreleri ve bağışıklık sisteminin kurulmasına kadar önemli görevler üstlenir. Labaratuvar ortamında kök hücrelerle organ yetiştirilebilmektedir. Kök hücre vücutta sadece ilikte ve göbek kordonundaki kanda bulunur.
 
Hücre tedavilerinin bilimsel kayıtlardaki bazı ilk örnekleri:
 
Çiçek aşısı-Dr. Timonius 1783-İstanbul
İlk Başarılı Kan Nakli-Dr. Blundell- 1818
İlk Başarılı Kök Hücre Nakli-Dr. Donald Thomas- 1955
Ülkemizde İlk Hücre Tedavisinin Uygulanması-Dr. Süreyya Tahsin Aygün- 1973
stem20cells-300x214.jpg
 
Tarihte ilk olarak kemik iliğinden ameliyatla alınan kök hücreler lösemi tedavisinde kullanılmıştır. Bu yöntem hala uygulanmakta ve cerrahi koşullar altında ameliyathanede yapılmaktadır. O nedenle bazı özel şartlara ve yetişmiş personele ihtiyaç vardır.
 
İlerleyen yıllarda vücutta dolaşan kandaki kök hücrelerin kullanilabileceği anlaşılmıştır. Bunun için önce hastaya hormon verilerek kemik iliğindeki kök hücrelerin hızla çoğalıp kana geçmesi sağlanır. Daha sonra, filtre yardımıyla kandan toplanır ve kalan kan vücuda geri verilir. Bu yöntem de hala uygulanmaktadır. Fakat bu yolla elde edilen kök hücre sayısı diğer yöntemlere göre daha azdır.
 
Son olarak, 80’li yılların başında, yeni doğan bebeklerin kordon kanında da kök hücrelerin bol miktarda bulunduğu ve bu hücrelerin tedavide kullanılabileceği fikri ortaya atılmıştır. Elde edilen kordon kanı belirli koşullar altında toplanıp dondurularak saklanabilmekte, daha sonra gerek duyulduğunda çözülerek kullanılmaktadır. İlk olarak Dr. David Harris, 1992 yılında oğlunun kordon kanını kendi laboratuvarında dondurarak sakladı. Daha sonra bu uygulamanın halka açması ile 1994 yılında dünyadaki ilk Kordon Kanı Bankası Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Takip eden yıllar içinde dünya üzerinde birçok kordon kanı bankası kuruldu ve binlerce bebeğin kordon kanı bu bankalarda koruma altına alındı. Bahsi geçen yöntem kök hücre sağlama ve depolama açısından en kolay ve ucuz yöntemdir.
250px-Mouse_embryonic_stem_cells.jpg
 
Kordon kanı bankalarının dünya çapında birbiri ile koordineli çalışmaması bu yöntemin etkinliğini azaltıyor. Uzmanlar kordon bağı kanından elde edilen kök hücrenin yeni doğan bebeğin ve ailesinin gelecekteki sağlığını güvence altına aldığını belirtirken önümüzdeki yıllarda kordon kanı bankalarının birbirine bağlanması ile bu yöntemin kitlesel bir nitelik kazanması gerektiğine dikkat çekiyor.
Ülkemizde de sağlık sektöründe teknolojiyle değişen tedavi yöntemlerine Sağlık Bakanlığı da destek vermeye başladı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’de ilk defa bir hastanın kök hücresinden üretilen kıkırdak için 2009 yılında 9 bin 600 TL ödeme yapmayı kararlaştırdı. Bu önemli adım da ileriki araştırmaların çıkış noktası olmuştur.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kök Hücre Ve Kullanım Alanları Useydim 0 262 26-04-2017, Saat: 17:59
Son Yorum: Useydim
  Hücre Nedir Useydim 0 266 26-04-2017, Saat: 17:57
Son Yorum: Useydim
  Diyabette Kök Hücre Tedavisi Useydim 0 303 26-04-2017, Saat: 17:57
Son Yorum: Useydim
  Kök Hücre Ve Kullanım Alanları Useydim 0 256 26-04-2017, Saat: 17:56
Son Yorum: Useydim

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi