Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Serebral Palsiye Rehabilitasyon yaklaşımları
cerebral-palsy2.jpgSerebral palsi’ li çocukta birçok sorun bir araya gelerek aile ve çocuk için yaşamı güçleştirir. Bu nedenle problemlerin iyi bir şekilde tanımlanması çok önemlidir. Ancak bilimsel ve bilinçli yaklaşım Serebral palsi’ li çocuğun daha bağımsız bir yaşama kavuşmasını sağlayabilir. Serebral palsi’li çocuğun klinik tablosu, Serebral palsi’ nin nedenine, lezyonun şiddetine, şekline ve diğer komplikasyonların olup olmadığına bağlı olarak çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu nedenle her çocuğun tedavi ve rehabilitasyon programı farklılık içerir. Serebral palsi’ li çocuklarda görülen problemlerin en aza indirilmesi ve onların topluma kazandırılması çok yönlü bir rehabilitasyon programı ile sağlanabilir. Ailenin eğitiminden, çocuğun fiziksel çevresinin düzenlenmesine kadar bir dizi sorun hesaba katılmak ve rehabilitasyonun alanı içine dahil edilmek zorundadır.
SP de rehabilitasyon programı:
  • Egzersiz tedavisi

• Ortez ( cihaz ) uygulamaları

• Ev programı ve aile eğitimi

• El- göz koordinasyonu sağlaması

• Uygun yardımcı araç gerecin belirlenmesi

• Yemek yeme, giyinme, oyun aktiviteleri gibi aktivitelerin eğitimi bileşenlerinden oluşur. Tüm bu uygulamalar, özellikle egzersiz uygulamaları deneyimli fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.
Bilinmesi gereken en önemli şey Serebral palsi tedavi ve rehabilitasyonunun çok uzun bir süreç olduğudur. Bebeğin büyümesi ile birlikte rehabilitasyon uygulamaları da devam eder. Rehabilitasyon çocuk bağımsız (ya da en az bağımlılıkla ) yaşama yeteneğini kazanana kadar devam etmelidir. Serebral palsi ‘ li çocuklar da diğer çocuklar gibi gelişebilir. Serebral palsi fiziksel bir özürdür. Az oranda zeka yetersizleri, görme, konuşma, işitme ve algı bozuklukları fiziksel özüre eşlik etse de ilerleyici değildir. Bilinçli bir yaklaşım ve etkili rehabilitasyon ile yetersizlikleri en aza indirgemek mümkündür.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Serebral Palsi Tıbbi yaklaşım Useydim 0 237 06-05-2017, Saat: 17:10
Son Yorum: Useydim
  Serebral Palsi Felci Tedavi Yöntemleri Useydim 0 244 06-05-2017, Saat: 17:09
  Serebral Palsi Birlikte Görülebilen / Eşlik Eden Problemler Useydim 0 244 06-05-2017, Saat: 17:09
  Serebral Palsi Tipleri Useydim 0 231 06-05-2017, Saat: 17:08
  Serebral Palsi Felci Nedenleri Useydim 0 219 06-05-2017, Saat: 17:07

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi