Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?
Kalça protezi ameliyatı bir çok onarıma benzer—aşınmış parçalar çıkarılır, yerlerine yenileri koyulur. Kalça ameliyatında, kalçanın zarar gören kısımları çıkarılır ve bunların yerine metal ve plastik implantlar takılır.
Kalça ameliyatı genelde iki-dört saat kadar sürer, ama bu durum yine de kalça artritinizin ciddiyet derecesine bağlıdır. Kalça ameliyatının yapılacağı günde tipik olarak şunlar yapılır:
  • Hastaneye planlanan ameliyat saatinden en az iki saat önce gelmeniz gerekir. Hemşireler ameliyata hazırlığınızı tamamlayacaktır ve muhtemelen ameliyat sonrası bakımınızı gözden geçireceklerdir.

• Kolunuza küçük bir boru (intravenöz hat) sokulur. Bu boru ameliyatınız boyunca antibiyotik ve diğer ilaçların verilmesinde kullanılır.

• Ameliyathaneye alınırsınız ve orada size anestezi verilir.

• Ameliyathanede, üretral kateter sokulur ve bu bir-iki gün boyunca sokulduğu yerde kalacaktır.

• Varis çorapları ve basınçlı sargılar iki bacağa da giyilir.

• Ameliyat kalçanızın bir tarafına açılan kesi ile başlar.

• Uyluk kemiğinizin (femur) top olan ucu kesilir ve bunun yerine yeni bir top-yuva komponenti takılır. Bu çimentolu ya da çimentosuz şekilde stabilize edilebilir.

• Yuvanın zarar gören yüzeyi yeni bir yuva sokulmadan önce pürüzsüz hale getirilerek hazırlanır.

• Top ve yuva birleştirilir.

• Cerrah protezlerin şeklinden, büyüklüğü ve işlevselliğinden memnunsa kesi temizlenir ve pansumanla örtülür.

• Ameliyat bölgesinde doğal olarak gelişen sıvıların vücuttan alınması için kalçanızın içine küçük boşaltma boruları sokulur.

• Oradan yakından izleneceğiniz derlenme odasına götürülürsünüz.

• Anestezik maddenin etkisi zamanla kaybolur ve bilinciniz yerine gelmeye başlar. Bir hemşire sizinledir ve akciğerlerinizin temizlenmesi için size öksürtme ve derin nefes alma alıştırmaları yaptırır.

• Size ağrı kesici verilir.

• Bacaklarınızın arasına köpük bir takoz veya yastıklar yerleştirilerek kalça ekleminizin yerinde kalmasına yardımcı olunur.

• İyice uyanırsınız ve hastane odasına götürülürsünüz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Diz protezi ameliyatı korkutmasın Useydim 0 216 06-05-2017, Saat: 17:15
Son Yorum: Useydim
  Diz Protez Ameliyatı Useydim 0 249 06-05-2017, Saat: 17:13
Son Yorum: Useydim

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi